دسیس ویکی
پيوندهای روزانه

مقاله آنیتا گونزالز و حكایت‌های ناگفته از سال‌های آخر زندگی Jelly Rpll Morton

مقاله آنیتا گونزالز و حكایت‌های ناگفته از سال‌های آخر زندگی Jelly Rpll Morton در 17 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود مقاله آنیتا گونزالز و حكایت‌های ناگفته از سال‌های آخر زندگی Jelly Rpll Morton

تحقیق آنیتا گونزالز و حكایت‌های ناگفته از سال‌های آخر زندگی Jelly Rpll Morton  
پروژه آنیتا گونزالز و حكایت‌های ناگفته از سال‌های آخر زندگی Jelly Rpll Morton  
مقاله آنیتا گونزالز و حكایت‌های ناگفته از سال‌های آخر زندگی Jelly Rpll Morton  
دانلود تحقیق آنیتا گونزالز و حكایت‌های ناگفته از سال‌های آخر زندگی Jelly Rpll Morton  
آنیتا گونزالز 
 ح

دسته بندی سایر رشته ها
فرمت فایل doc
حجم فایل 29 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 17

مقاله آنیتا گونزالز و حكایت‌های ناگفته از سال‌های آخر زندگی Jelly Rpll Morton در 17 صفحه ورد قابل ویرایش

آنیتا گونزالز و حكایت ناگفته از سال‌های آخر زندگی Jelly Roll Morton

جزئیات زیر كه بصورت خط برجسته نشان داده شده است در گواهی فوت شماره‌ی 9682 در مركز كالیفرنیا درج شده است.

این جزئیات واقعیات برهنه‌ای (آشكاری) را از زندگی … Ferdinand Morton كه به نام delly Roll بیشتر شناخته شده است بیان می‌كند. او یكی از برجسته‌ترین شخصیت‌هایی است كه تاریخ موسیقی آمریكا از او یاد می‌كند.

در واقع جزئیات درج شده در گواهی فوت او بیانگر هیچ یك از آخرین دست‌آوردهای او كه به فرهنگ ملی ما پیش‌كش شده است، از قبیل صدها قطعه‌ی تصنیفی او، سبك پیانو نوازی كه او پیش‌گام آن بوده است و حتی دلایلی كه او را در نزد موزیسین‌های برجسته محبوب كرده است،‌ نمی‌باشد.

حتی این گواهی فوت اطلاعات نادرستی از بیوگرافی او بیان می‌كند. در واقع تاریخ تولد حقیقی Morton 20 اكتبر 1890 بوده و نام حقیقی پدرش Edward. J Lamothe بوده و در واقع Edward Morton پدر خوانده‌ی او محسوب می‌شده.

آخرین نام درج شده در گواهی فوت به شخص خاصی نسبت داده نمی‌شود اما در واقع Anita Gonzales الهام‌دهنده‌ی حداقل 2 مورد از ساخته‌های Morton بوده است. معدن شیرین (Sweet Anita mine) Anita

تانگوی مشكل Morton به نام Mama, Nita

آنیتا خواهر یكی از نوازندگان پیش‌گام كه هم پیانیست، كلارنیست و درامیست بوده، به نام Oliver- Dink- Johnson نسبت داده می‌شود. او از زنان زیبای كریولیه بود كه ارتباط او با Morten به سال‌ها قبل (احتمالاً به ابتدای قرن 20)- قبل از ترك مورتون از New orleans برمی‌گردد. آنیتا نیز نقش تأثیرگذاری را در زندگی Morton jazz در كالیفرنیا بعد از جنگ جهانی اول بازی كرد البته آنیتا تنها براساس شواهد مدت اندكی را در آخرین روزهای زندگی Morton با او به سر برده و جزو آخرین افرادی بود كه Morton را زنده دیده بود. البته آنیتا در تاریخ به عنوان همسر او معرفی می‌شود اما در حقیقت هیچ‌گاه مدرك ثبت شده‌ای بر این موضوع صحت نمی‌گذارد.

اكثر طرفداران جاز با داستان پیروزی Morton در این سبك آشنایند.

او شهرت و ثروت خود را از رهبری در گروه مشهور Red Hot peppers كه در واقع مهیج‌ترین گروه موسیقی در تاریخ موسیقی new orleans بوده مدیون است. Morton هیچ‌گاه شخص شكسته نفسی نبود، او با 1000 دلار در كیف پوش و در هر جیبش مقداری الماس مغرورانه و مدعی این بود كه سبك جاز ساخته اوست كه این ادعا عادلانه صحیح است. كارت ویزیت او همواره معرفی‌گر او به این گونه بود:

كه مبدع سبك‌های جاز و استومپ- Jelly Roll Morton هنرمند شماره‌ی یك در ضبط‌های ویكتور، نویسنده‌ی عالیترین ملودی‌های دنیا.

در طی سال 1920 Morton توانست به موفقیت‌های بی‌وقفه‌ای دست پیدا كند اما این موفقیت‌ها در زمان‌هایی همانطور كه با سرعت حاصل می‌شدند با سرعت نیز به شكست منجر می‌شدند در سال 1930 دوران جاز تقریباً به دوران نهایی و انتهایی خود نزدیك می‌شد. ویكتور دیگر قرارداد ضبط Morton را تمدید نكرد و برای اجراهای گروه Red hot peppers هم‌دیگر بلیط‌های آن چنانی رزرو و نمی‌شد در آن زمان بود كه این دوران به طور كامل پایان یافت و مكتب جاز كاملاً بسته شد. جاز نوازان بسیاری برای بر سر مقدار دلارهای موجود كه مصادف با سقوط جدی اقتصادی آمریكا (Depresion) بود رقابت و مبارزه‌ی شدیدی با یكدیگر می‌نمودند. این وضعیت به جایی رسید كه Morton با آخرین الماس نیم قراتی خود كه در یكی از دندان‌های جلویی‌اش كار گذاشته بود تنها ماند.

در آن سال او مجبور شد تا تحقیر پیانو نوازی در یكی از شركت‌های ضبط نامطرح و محقر به نام wingy manone را تحمل كند. از كارهای این دوران او تك‌نوازی پیانو روی قطعه شعر never had no loving كه مورد مقبول واقع نشده بود. شركت wingy در مطرح كردن نام morton، به همانگونه‌ای كه خرسندانه نام‌های آرتی شاو، بودی فری‌من و جان كیربی را مطرح می‌نمود، كوتاهی می‌كرد.

شركت كلمبیا زیركانه ضبط‌های او را تا 20 سال بعد زمانی كه این ركوردها به عنوان ادیسیون مخصوص برای كولكسیونرها در نظر گرفته شدند پذیرا نبود. حال مكتب swing craze بود كه به دوران طلایی مورتون فصل پایانی و مؤخره اضافه می‌نمود.

نام مورتون كوچك و ریز زیر نوشته‌های قطعات روی میلیون‌ها ركورد (صفحه) نوشته می‌شد. اما عموم مردم به اعتبارات آهنگساز توجهی نمی‌نمودند. مورتون هیچ‌گاه جبران حقیقی برای عمده‌فروشی آهنگ‌هایش را، بعلت بی‌توافقی بین او و انتشاراتش و محدودیت‌های ضبطی كه برای او توسط سازمان ASCAP ایجاد شده بود، كسب نكرد.

مورتون می‌دانست كه او بوده كه در ایجاد «گروه بزرگ صدا» كمك نموده ولی هیچ‌گاه به چنین اعتباری دست پیدا نكرد. ناامیدانه و تلخ‌وار حتی با كاهش شرایط سلامتی‌اش او موفق شد كه در سال 1938 به مدت اندكی دوباره به سطح بیاید و توانست برای برخی از مریدان وفادارش در مسافرخانه‌ای به نام Jungle كه كلوب شلوغی بود بر بالای یك رستوران همبرگ‌فروشی در واشنگتون نوازندگی نماید.

شركت Library of congress باعث شد تا او از مشاركت شركت ویكتور در سال 1939 صرف‌نظر كرد و به یك مشهوریت كوتاه‌مدت دوباره‌ای دست پیدا كند در این حین شركت General Recard نیز محتاطانه بسیاری از تك‌نوازی‌های مورتون را روانه‌ی بازار نمود اما بعلت ركود بازار و جفت شدن این روند با نارضایتی و ناپذیرا بودن عموم مردم از آثار، موفقیت‌های او رو به محو شدن می‌رفت. در سال 1945 كه هنوز موسیقی در ذهن تولید‌كننده‌ی او حیات داشت، تصمیم گرفت به لوس‌آنجلس تغییر مكان دهد زیرا تصور می‌نمود كه می‌تواند سلامتی و جوانی شغلش را در آنجا بازیابد. این تغییر مكان با نوشته‌های آلن لومكس بصورت زیر همراه شد:

آقای جلی‌رول: جلی‌رول بدشانس از دیار New orleans Creole و مبدع جاز.

مورتون سفرش را با ماشین Lincole فرسوده‌اش كه با زنجیری كادیلاكش را می‌كشید در پیش گرفت. در بین مسیر مجبور شد به علت بارش سنگین برف ماشین Lincoln‌اش را در ایداهو بگذارد و با كادیلاكش كه با انبوهی از البسه و كتاب پر شده بود به راه ادامه دهد.

(مفهومی) نواخته می‌شد.

بسیار باعث تأسف است وقتی می‌شنویم كه مورتون آخرین روزهایش را با سختی و غمناكی پشت سر گذاشته بود. او همواره سعی در بیرون كشیدن خود از شرایط تاریكی شهرت می‌كرد و از دست‌یابی به جایگاه واقعی خود در تاریخ مؤثرترین موسیقیدانان ملی از هیچ تلاشی فروگذار نبود. او مردی بود كه خود را پایه‌گذار سبك جاز می‌دانست اما به سادگی از ذهن‌ها محو شد.

زمانی كه او را در قبرستان كالوری در شرق لوس‌آنجلس دفن می‌كردند تنها نگین دندانش كه الماس نیم قراتی بود، دیگر دیده نمی‌شد. افرادی كه بدن او را با احترام حمل می‌نمودند كسانی جز اعضای گروه او نبودند و تنها مرد سفید پوستی كه در مراسم عزاداری او در كلیسای كاتولیك حضور داشت، دیوید استارت از گروه شركت ضبط مردان جاز بود. 2 تن از رهبران سیاه‌پوست پیش‌كسوت زمان او به نام‌های لینگتون و لاسن فورد در چنین مراسم عزاداری مهمی غایب بودند. زیرا لینگتون درگیری با كار موزیكال تأثری خود بود و لانس فورد نیز در كاسا مانانا به همراه گروهش اجرا داشت.

قبر مورتون در قسمت سراشیبی چمن‌زار قبرستان قرار دارد و برای مدتی طولانی بی‌نشان و بی‌توجه از ذهن دنیای موسیقی در انزوا قرار گرفت 9 سال بعد تقریباً قبر از رویش علف‌های هرز كاملاً پوشیده شده بود. زیرا مبلغی به قبرستان برای نگهداری از قبر داده نمی‌شد.

در اوایل سال 1940 اعضای گروه «اجتماع جاز» تصمیم به جمع‌آوری پول برای سفارش سنگ قبری مرمرین و مبلغی نیز برای نگهداری قبر، در نظر گرفتند. به این منظور تأتر می‌نارد در بلوار واشنگتون در 30 سپتامبر 1950 برای اجرای كنسرت خیریه رزرو شد.

از خوانندگان بلوز مانند مونه مور داوطلب برای اجرای كنسرت شد. آلبرت نیكلاس، زوتی سینگلتون و جو سولیوان نیز شركت كردند. جانی لوكاس جوان- نوازنده‌ی ترومپت همچنین اعلام هر گونه خدمتی در این زمینه نمود. برای اطمینان از جمع‌آوری حداقل 60 سنت بلیط ورودی گروه تیل گیت را كه برنده‌ی شركت ضبط چنجر بودند را دعوت به همكاری كردند.

من به همراه باب كریستی كه مدیر و معاون SCHJS- برنامه‌ای رادیویی كه هفته‌ای اجرا می‌شد- بودیم از این فرصت استفاده كرده و كنسرتی را كه پیش رو داشتیم را تبلیغ كردیم. در ابتدا فروش بلیط‌ها به كندی پیش می‌رفت اما در اواسط سپتامبر می‌دانستیم كه سالنی پر خواهیم داشت.

آن زمان بود كه آنیتا گونزالز وارد صحنه شد. مدیر مركز رادیو، تلفنی از خانمی دریافت كرد كه خود را همسر مورتون معرفی می‌كرد و خواستار این بود كه دلیل جمع‌آوری پول برای قبر همسرش را بداند. و از این امر اظهار تأسف و ناراحتی نمود و خواستار قطع چنین برنامه‌ای شد.

گواهی فوت

نام كامل: فردنیاند مورتون

تاریخ مرگ: 10 ژولای 1941

محل مرگ: لس‌آنجلس

دلیل مرگ: انقباض ماهیچه‌ی قلبی (سكته)

محل تولد: نیو اورلانز (لوئیزانا)

تاریخ تولد: 20 ستپامبر 1889

شغل: موسیقیدان

محل كار (استخدام): شركت ویكتور

نام پدر: ادوارد مورتون

نام میانی (دوشیزگی) مادر: لویس مونه

همسر: آنیتا مورتون

دانلود مقاله آنیتا گونزالز و حكایت‌های ناگفته از سال‌های آخر زندگی Jelly Rpll Morton


برچسب ها : مقاله آنیتا گونزالز و حكایت‌های ناگفته از سال‌های آخر زندگی Jelly Rpll Morton ،
[ شنبه 21 ارديبهشت 1398 ] [ 9:53 ] [ مهدوی ] [8 بازدید]
.: Weblog Themes By pichak :.

درباره وبلاگ

آرشيو مطالب
آمار سایت
افراد آنلاین : 3
بازدید امروز : 30
بازدید دیروز : 82
هفته گذشته : 569
ماه گذشته : 1388
سال گذشته : 7311
کل بازدید : 7311
کل مطالب : 544
نظرات : 1
امکانات وب