دسیس ویکی
پيوندهای روزانه

پژوهش بررسی میزان و نوع استفاده ازاینترنت

پایان نامه بررسی میزان و نوع استفاده ازاینترنت در 80 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود پژوهش بررسی میزان و نوع استفاده ازاینترنت

پایان نامه بررسی میزان و نوع استفاده ازاینترنت
پژوهش بررسی میزان و نوع استفاده ازاینترنت
مقاله بررسی میزان و نوع استفاده ازاینترنت
پروژه بررسی میزان و نوع استفاده ازاینترنت
تحقیق بررسی میزان و نوع استفاده ازاینترنت
دانلود پایان نامه بررسی میزان و نوع استفاده ازاینترنت
بررسی میزان و نوع استفاده ازاینترنت
میزان و نوع استفاده 
اینترنت

دسته بندی سایر رشته ها
فرمت فایل doc
حجم فایل 183 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 80

پژوهش بررسی میزان و نوع استفاده ازاینترنت در 80 صفحه ورد قابل ویرایشمقدمه تعریف موضوع تحقیق

اینترنت، در ساده ترین تعریف، عبارتست از کامپیوترهایی که در سراسر دنیا به هم متصل هستند، شبکه ای که این کامپیوترها را به یکدیگر متصل می سازد، و متدهای انتقال اطلاعات روی این شبکه.

منشاء اینترنت را می توان در سالهای جنگ سرد یافت، زمانی که احتمال شروع یک جنگ هسته ای بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی کاملا وجود داشت. در آن سالها وزارت دفاع آمریکا بدنبال یک سیستم مخابراتی بود که بتواند حتی در مقابل ضربات یک جنگ اتمی دوام آورد و از هم نپاشد.

این پروژه که Arpanet نام گرفت، در سال 1968 شروع شد. این شبکه در اولین قدم (محکم) خود چهار کامپیوتر را در نقاط مختلف آمریکا به هم متصل کرد. خوب، این اقدام در آن سال ها بسیار فوق العاده بود .

بزودی معلوم شد که چنین شبکه ای بطور بالقوه دارای توانائیهای بسیار بیشتری از آنچه مسئولان وزارت دفاع در تصور داشتند، است. تبادل اطلاعات علمی و مهندسی از این نمونه بود.

همچنین معلوم شد که یک شبکه واحد هرگز نمی تواند به هدفی که برای آن در نظر گرفته شده بود (توانایی مقاومت در مقابل ضربه هسته ای) دست یابد. به جای آن تصمیم گرفته شد تا شبکه های موجود به هم متصل شوند و به عبارت دیگر شبکه ای از شبکه ها ساخت شود. نام اینترنت هم از همین جا نشات گرفت. اینترنت اولیه فقط دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی را به هم متصل می کرد و چون تحت کنترل دولت قرار داشت افراد و شرکتهای خصوصی راهی به آن نداشتند.

این وضع تا سال 1991 ادامه داشت، اما از این تاریخ اوضاع بسرعت دگرگون شد. در این سال بنیاد ملی علوم (NSF)، که بزرگترین تامین کننده مالی اینترنت بود، سرمایه خود را از آن خارج کرد و اینترنت را بر روی شرکتهای تجاری گشود. و بزودی سیل خروشانی ، که امروز آنرا می شناسیم تبدیل شد، و شروع این رشد

انفجاری با شبکه تارعنکبوتی جهانی (وب) همراه بود.

اینترنت یک چیز مستقل نیست که دیگران کامپیوترهایشان را به آن متصل کنند. بلکه اینترنت خود حاصل بهم پیوستن این کامپیوترهاست. در واقع وقتی به کامپیوترهای یک سرویس دهنده اینترنت (ISP) متصل می شوید، کامپیوتر شما هم جزئی از اینترنت می شود.

اینترنت به انواع بسیار گوناگونی از سرویس های مخابراتی ، از خطوط ساده تلفنی گرفته تا کابل های نوری پر سرعت و کانال های ماهواره ای، متکی است. اگر این کانال های مخابراتی را بزرگراه اینترنت بدانیم، مسیریاب ها (routers ) کامپیوترهایی که بر انتقال اطلاعات بین نقاط مختلف نظارت می کنند، پلیس های راهنمایی آن هستند.

حال ما میخواهیم دراین بحث به بررسی استفاده دانشجویان کشورخودمان ازاینترنت بپردازیم.اینکه میزان وهمچنین نوع استفاده ازاینترنت دربین دانشجویان مابه چه شکلی است.

اهداف کلی وآرمانی تحقیق

میزان استفاده دانشجویان دانشگاه آزادمشهدرادر استفاده ازاینترنت توصیف وبررسی کنیم.

انواع زمینه های مورداستفاده ازاینترنت راتوسط دانشجویان دانشگاه آزادمشهدتوصیف وبررسی کنیم.

هدفهایاسوالهایافرضهای ویژه تحقیق

1-استفاده ازاینترنت توسط دانشجویان دانشگاه آزادمشهدبه چه میزان است؟

2-آیاجنسیت درمیزان ونوع استفاده ازاینترنت تاثیرگذاراست؟

3-عمده استفاده دانشجویان دانشگاه آزادمشهددرچه زمینه ای است؟

4-آیااین دانشجویان ازکیفیت اینترنت درکشورراضی هستند؟

5-اهم مشکلات دانشجویان دانشگاه آزادمشهدچیست؟

روش انجام تحقیق

دراین تحقیق قصدبرآن است که ازیکی ازروشهای تحقیق توصیفی به نام تحقیق زمینه یاب(پیمایشی)استفاده شود.زیرادراصل مابه دنبال این هستیم که این پدیده:میزان ونوع استفاده ازاینترنت توسط دانشجویان راشرح وتوصیف نماییم.میخواهیم شرایط راآنگونه که درواقعیت وجودداردفقط توصیف کنیم.برای این منظورازروش تصادفی ساده بهره جسته ایم.برای آنکه نمونه هاتصویرواقعی ازجامعه موردنظر(دانشجویان دانشگاه آزادمشهد)باشندسعی شده حتی الامکان ازرشته های مختلف وسنهای مختلف وجنسیتها ی مختلف انتخاب شوند.

روش جمع آوری اطلاعات مابااستفاده ازپرسشنامه بود.همچنین برای تجزیه وتحلیل اطلاعات ازجداول فراوانی ورسم نمودارهای مختلف بهره جسته ایم.

اهمیت موضوع تحقیق

توسعه اطلاعات تحولات بنیادینی در حوزه‌های مختلف جامعه بشری اتفاق افتاده است كه بعضا از آن تحت عنوان انقلاب یاد می‌شود یاد می شود .دستاورداین انقلاب در جامعه بشری بیشتر مربوط است به كاربردهای مختلف فناوری اطلاعات در حوزه‌های مختلف عملكرد اجتماعی نظیر اقتصاد، تجارت، بهداشت، آموزش و غیره.

سازمان همكاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) در تعریف فناوری اطلاعات آن را مشتمل می‌داند بر مجموع صنایع تولیدی و خدماتی كه برای نگهداری، انتقال و نمایش داده‌ها و اطلاعات به صورت الكترونیكی استفاده می‌شود. مهمترین مشخصه این فناوری نسبت به فناوری‌های قبلی كه شكل انقلابی به آن داده است، مجتمع شدن ویژگی‌هایی نظیر دوطرفه بودن، جهانی بودن، فراگیر بودن، چند كاناله بودن و غیره بطور همزمان در یك فناوری خاص است. تمامی فناوری‌هایی كه قبلا مورد بهره‌برداری اطلاعاتی و ارتباطی قرار می‌گرفت (نظیر تلفن، تلویزیون، رادیو، ماهواره، فاكس) از دو یا چند مورد از این ویژگی‌ها محروم بود. اما فناوری اطلاعات و ارتباطات كه اكنون در قالب تحول صنعت ارتباطات از آن یاد می‌شود تمام این ویژگی‌ها را بطور همزمان و یكجا در خود جای داده است.

مقدمه

تاریخچه اینتر نت در ایران

ایران یكی از كشورهایی است كه اگر چه دیر به شبكه جهانی اینترنت متصل شد اما روند گسترش استفاده از این تكنولوژی در میان جامعه با رشد قابل قبولی توام بود . حالا ببینید از كجا به كجا رسیده ایم. بدون شک آغاز ارتباط با شبکه اینترنت در ایران همواره نام مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات را به یاد می آورد. مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات که در سال 1369 بعنوان نماینده ایران در شبکه آموزش و پژوهش اروپا پذیرفته شده بود، در سال 1370 ارتباط ایران را بصورت e-mail و از طریق گره اتریش با شبکه اینترنت برقرار نمود.

پس از ارتباط مطمئن و دائمی تر با اینترنت در سال 1371، مرکز تحقیقات فیزیک نظری سرویس دهی به دانشگاهها را آغاز نمود.

از سال 1372 ارایه اینترنت در ایران توسط مراکز خصوصی آغاز شد، در حالیکه قبل از آن شرکت مخابرات از طریق شرکت دیتا اقدام به ارایه سرویس اینترنت کرده بود.

1368 : مركز تحقیقات فیزیك نظری و ریاضیات( (IPMبه منظور ایجاد و اداره پروژه‌های تحقیقاتی و اشاعه تماس علمی بین دانشگاه‌های ایران و موسسات بین المللی آغاز بكار كرد.

1371 : تعداد كمی از دانشگاه‌های ایران، از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه گیلان، توسط مركز تحقیقات فیزیك نظری و از طریق پروتكل UUCP به اینترنت وصل می‌شوند تا با دنیای خارج ایمیل رد و بدل كنند.

1372 : مركز تحقیقات فیزیك نظری و ریاضیات،‌ بعنوان تنها نهاد ثبت اسامی قلمرو [.ir] در ایران به رسمیت شناخته می‌شود. این قلمرو مشخّصه تعیین شده برای هویّت ایران در فضای اینترنت است.

1373 : مؤسسه ندا رایانه تأسیس می‌شود. پس از راه‌اندازی اوّلین بولتن بورد (BBS)، در عرض یك سال نیز اوّلین وب سایت ایرانی داخل ایران را راه‌اندازی می‌كند. همچنین، این مؤسسه روزنامه «همشهری» را به زبان فارسی در اینترنت منتشر می‌كند، كه این اوّلین روزنامه رسمی ایرانی در وب محسوب میشود. در همین سال بدنبال اتصال به اینترنت از طریق ماهواره كانادائی «كد ویژن»(Cadvision)، مؤسسه ندا رایانه فعالیت بازرگانی خود را بعنوان اوّلین شركت خدمات سرویس اینترنتی( (ISPآغاز می‌كند.

1374 : مجلس ایران تأسیس شركت «امور ارتباطات دِیتا» تحت نظر شركت مخابرات ایران را تصویب می‌كند و مسؤلیت توسعه خدمات دیتا در سطح كشور را بطور انحصاری در اختیار آن شركت قرار می‌دهد.

1376 : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( (IRNAوب سایت خود را از طریق شركت مخابرات انگلستان انتشار می‌دهد. بعداً آن را به آمریكا منتقل می‌كند تا بوسیله وب سرور شركت GPG منتشر شود.

1377 :پروژه یونیكد در ایران با قرارداد شورای عالی انفورماتیك و همكاری بنیاد دانش و هنر واقع در انگلستان و با نظارت و مدیریت فنّی دانشگاه صنعتی شریف تحت عنوان «فارسی وب» آغاز می‌شود. هدف پروژه این است كه با گنجاندن كامل و جامع الفبای فارسی در استاندارد یونیكد، نشر فارسی در كامپیوتر، مخصوصاً اینترنت و وب، استاندارد شود و اصولاً مشكل قلم (فونت(های غیر استاندارد موجود در نرم افزارهای ایرانی حل شود.

1379: شركت IranGate.netدر شهر اصفهان تأسیس می‌شود تا بعنوان یك ISPخدمات اینترنتی را بطور اختصاصی به شهرهای پر جمعیت غیر از تهران ارائه دهد. در پایان همین سال ایران بطور رسمی عضو كنسرسیوم یونیكد می‌شود.

1380 : برای اوّلین بار پدیده وبلاگ نویسی در ایران آغاز می‌شود. درست یك سال بعد، بنا بر آمار غیر رسمی تعداد وبلاگ نویسان از مرز ۱۵۰۰۰ نفر می‌گذرد.

1381 : اوّلین سرویس وبلاگ نویسی ویژه فارسی زبانان در وب سایت Persianblog.comدر ایران آغاز به كار می كند. هدف تیم ارائه دهنده این سرویس مجانی ایجاد محیطی كاملاً فارسی از جمله متن نویس سازگار با زبان فارسی، تقویم شمسی و سیستم نظرخواهی فارسی، و متمرکز نمودن وبلاگ نویسان فارسی زبان در یک سایت و در نتیجه افزایش بینندگان این وبلاگها است. تا كنون نزدیك به 450 هزار ایرانی برای استفاده از این سرویس ثبت نام كرده اند .

1382: حدود 6 بلاگ سرویس فارسی دیگر در فاصله سالهای 1382 تا 1385 شكل می گیردو در حال حاضر حدود یك و نیم میلیون بلاگر ایرانی در وب حضور دارند كه بر اساس آمارگیرهای اینترنتی معتبر 120 هزار تای آنها فعال محسوب می شوند . ایرانی ها در فاصله سالهای 1382 تا 1384 چهارمین زبان وبلاگستان جهان را دارا بودند این رتبه در حال حاضر به جایگاه دهم تنزل كرده است .

1383 : طرح تكفا به عنوان اولین و مهمترین طرح دولت ایران در زمینه توسعه كاربرد فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی با بودجه ای حدود یك هزار میلیارد ریال به اجرا در می آید.

1384 : جنجالی ترین بحث سال 1384 در زمینه اینترنت در ایران اجرای سیاست فیلترینگ سایتهای اینترنتی غیر مجاز و خلاف موازین اخلاقی و اسلامی بود كه سر وصدای زیادی به پا كرد.

1385- طرح ساماندهی وب سایتها و وبلاگها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مهمترین اقدام دولت در زمینه اینترنت به شمار می رود صحبت های فراوانی در باره اینترنت ملی هم شده اما كسی هنوز به درستی از متوای این طرح اطلاع ندارد.

تعدادکاربران

تعداد كاربران و ضریب نفوذ اینترنت یكی از شاخصهایی است كه در دهه اخیر برای رشد و توسعه جوامع در نظر گرفته شده است.

در سالهای گذشته آمار و ارقام متعدد، متفاوت و در برخی موارد سوال برانگیزی از سوی مقامات رسمی و غیر رسمی و نهادهای بین‌المللی درباره كاربران اینترنت در ایران ارایه شده است.

مركز آمار اینترنت جهان (‪ (InternetWorldStatesدر فوریه ‪ ) ۲۰۰۵اواخر سال ‪ (۸۳تعداد كاربران اینترنت در ایران را حدود چهار میلیون و ‪ ۸۰۰هزار نفر و با ضریب نفوذ هفت درصد اعلام كرد.

دفتر توسعه انسانی سازمان ملل نیز در شهریور امسال آماری را نزدیك به آمار ارایه شده توسط مركز آمار اینترنت جهان گزارش كرد.

در گزارش توسعه انسانی سازمان ملل، تعداد كاربران اینترنت در ایران تا نیمه اول سال ‪ ۸۴به ازای هر یك هزار نفر، ‪ ۷۲نفر ( ضریب نفوذ ‪ ۷/۲درصد ) اعلام شد كه با در نظر گرفتن جمعیت ‪ ۷۰میلیونی‌ایران، جمعیت كاربران ایرانی حدود پنج میلیون نفر برآورد می‌شود.

این در حالی است كه وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات در خرداد ماه ‪ ۱۳۸۳تعداد كاربران اینترنت در ایران را پنج میلیون نفر، در دی ماه ‪،۸۳ شش میلیون نفر ، در اردیبهشت سال ‪ ،۸۴شش میلیون و ‪ ۷۵۰هزار نفر و در مرداد ‪ ، ۸۴بیش از هفت میلیون و ‪ ۵۰۰هزار نفر اعلام كرده است.

توجه و دقت بیشتر به آمارارایه شده توسط وزیر پیشین ارتباطات این سوال را در ذهن هر خواننده‌ای ایجاد می‌كند كه چگونه در طی چند ماه میلیونها كاربر به جمع كاربران ایرانی اضافه شده است؟

در این فاصله زمانی نیز آمار متفاوت دیگری توسط برخی از مقامهای رسمی كشور ایران ارایه شد.

مدیر امور ارتباطات شركت مخابرات در سال ‪ ۸۱تعداد كاربران اینترنت در این سال را یك میلیون و ‪ ۷۰۰هزار نفر اعلام كرد در حالیكه مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات، تعداد كاربران اینترنت در این سال را سه میلیون و ‪ ۲۰۰هزار نفر عنوان كرده بود.

برخی مسوولان وزارت ارتباطات نیز تعداد كاربران اینترنت در سال ‪ ۸۲را حدود پنج میلیون نفر اعلام كرده بودند در حالیكه نهادهای بین‌المللی تعداد كاربران در این سال را حدود سه میلیون نفر گزارش كردند.

بارقه‌های نور

با این وجود آمار و نتایج به دست آمده از میزان ثبت نام در گرایش‌های مختلف رشته كامپیوتر و IT، نشان می‌دهد كه میزان استقبال زنان از تحصیل در رشته‌های عمومی كامپیوتر در سال جاری بیشتر از مردان است. به گزارش روابط عمومی مركز فناوری اطلاعات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، آخرین نتایج بررسی و تحلیل آمار موجود در و احد آموزش فرهنگسرای IT نشان می‌دهد كه از مجموع 1055 دانشجو در رشته‌های مختلف كامپیوتر، 546 نفر را زنان و 509 نفر را مردان تشكیل می‌دهند.

نتایج بررسی‌های آماری فرهنگسرای IT نشان از استقبال چشمگیر زنان برای كسب مهارت در رشته‌های عمومی كامپیوتر دارد.

در مجموع آمار به دست آمده نشان می‌دهد كه میزان حضور زنان در كلاس‌های فراگیری دروسی همچون اینترنت، فتوشاپ، كاربرعمومی، ICDL، اتوكد و WORD بیشتر از مردان است. رشته‌های دیگری همچون سخت افزار و طراحی صفحات وب در انحصار فراگیر مردان قرار دارد. در این خصوص به ویژه در رشته‌های سخت‌افزار اكثریت مطلق فراگیران مرد هستند.

اما تحلیلی بر آمار به دست آمده نشان می‌دهد كه برخی از رشته‌ها تقریباً، مختص خانم‌ها و برخی نیز به آقایان اختصاص داده شده است. علت این موضوع نیز به نوع و شكل تقاضای موجود در بازار كار و مسایل و شرایط فرهنگی انجام كارها باز می‌گردد.

از سوی دیگر در بررسی علت گرایش رو به رشد زنان به فراگیری رشته‌های عمومی كامپیوتر نیز نتایج جالبی به دست می‌دهد.

در حال حاضر بخش قابل توجهی از فراگیران زن در رشته‌هایی همچون«كاربر عمومی»،«اینترنت» و «ICDL» را مادران خانه‌دار تشكیل می‌دهند. این مادران دلیل گرایش به این رشته‌ها، را ارتباط بهتر با فرزندان خود به هنگام كار با كامپیوتر و اینترنت و همچنین رفع نوعی احساس بی‌سوادی در استفاده از كامپیوتر به ویژه هنگام تعامل با فرزندان خود عنوان می‌كنند.

مهمترین دلیل این اتفاق به گسترش نفوذ و ضریب كامپیوتر و اینترنت در جامعه باز می‌گردد، چرا كه تا پیش از این كامپیوترها بیشتر محدود به محیط كار و در اختیار آقایان بود اما با گسترش فناوری‌های نوین ارتباطاتی و نفوذ كامپیوتر و اینترنت به خانه‌ها،‌ گرایش زنان در یادگیری و استفاده از این ابزار نوین نیز افزایش یافته است. ضریب نفوذ اینترنت در ایران 15درصد است كه تنها30درصد كل كاربران آن زن و به طور عمده دختران جوان هستند.روش گزینش نمونه

نمونه های ما باید نماینده ی کاملی از جامعه ی مورد نظر (دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد) باشند. همه میدانیم که در یک دانشگاه بزرگ دانشجویان با جنسیتهای مختلف وسن وسال غیر هماهنگدر رشته های مختلف مشغول به تحصیل اند. پس برای اینکه نمونه تحقیق ما منحصر به رشته ی خاص یا جنسیت خاصی نباشد بهتر آن دیدیم که با روش نمونه گیری تصادفی ساده به محلهایی که محل تجمع دانشجویان با گرایشهای مختلف تحصیلی وسیاسی و... در کنار یکدیگر است مراجعه کنیم. جاهایی نظیر کتابخانه، سالن اجتماعات وهمایشها،سالن ورزش و... . نمونه ی ما که به روش تصادفی ساده انتخاب شدند شامل 68درصد مونث و32درصد مذکرکه مشغول به تحصیل درسالها ورشته های مختلف بودند. مسنترین فرد پاسخ دهنده 44 ساله و جوانترین آنها19 ساله بود. البته اکثریت پاسخ دهندگان در سنین20،21و22 سال بودند.

روش تهیه واجرای پرسشنامه در تهیه ی پرسشنامه ابتدا اهداف خود ازانجام تحقیق را تا در مسیر تحقیق گام برداریم.

اهداف ویژه تحقیق ما عبارت بو دند از:

میزان استفاده از اینترنت توسط دانش جویان دانشگاه آزاد مشهد.

بررسی تاثیر جنسیت بر استفاده از اینترنت.

نوع وزمینه ی تخصصی استفاده از اینترنت توسط دانشجویان.

میزان رضایت از کیفیت اینترنت در کشور.

مهمترین مشکلات اینترنت از دید دانشجویان.

سوالات پرسشنامه همراه با گزینه ها

1.میزان استفاده ی خود را از اینترنت مشخص کنید؟

1)به ندرت-2)درحد متوسط-3)درحد بالا.

2.چند درصد از استفاده یشما مربوط بهمسائل پژوهشی وتحقیق است؟

1)25درصد وکمتر-2)50درصد-3)75درصد-4)100 درصد.

3.چه درصدی از استفاده یشما مربوط به مسایل آموزشی است؟

1)25درصد وکمتر-2)50درصد-3)75درصد-4)100 درصد.

دانلود پژوهش بررسی میزان و نوع استفاده ازاینترنت


برچسب ها : پژوهش بررسی میزان و نوع استفاده ازاینترنت ،
[ يکشنبه 26 اسفند 1397 ] [ 11:06 ] [ مهدوی ] [10 بازدید]
.: Weblog Themes By pichak :.

درباره وبلاگ

آرشيو مطالب
آمار سایت
افراد آنلاین : 3
بازدید امروز : 114
بازدید دیروز : 91
هفته گذشته : 280
ماه گذشته : 1099
سال گذشته : 7022
کل بازدید : 7022
کل مطالب : 543
نظرات : 1
امکانات وب